Skriv ut Tipsa en vän Publicerat 28 aug 08 kl. 14:21
Kraftig omsättnings-ökning för Jönköpingsbolag
Jönköpingsbolaget Litium, som är verksam inom programvaror och tjänster för webben, firar sitt tioårsjubileum med en kraftig tillväxt och fick under sommaren sin största affär.

Bolagets omsättning har under det senaste året fördubblats, enbart från det första till det andra kvartalet 2008 var omsättningsökningen mer än 35 procent.

- Vi ser ingen avmattning i sikte. Efterfrågan på vår huvudprodukt Litium Studio och våra konsulttjänster inom webbutveckling ökar stadigt, säger Mathias Bransmo, en av grundarna och vd för Litium. Samtidigt är Litium fortsatt framgångsrika bland branschorganisationer. Det visar inte minst sommarens kontrakt med Moderaterna, vilket också är Litiums största affär genom tiderna.

- Med den fortsatt positiva utvecklingen räknar vi med att behovet om att rekrytera 25 personer under året kvarstår, säger Mathias Bransmo

Annons
Annons
Translate this page
تترجم هذه الصفحة
ترجمه این صفحه
Traducir esta página
Käännä tämä sivu
Bu sayfayı çevir
Fler nyheter