Sista-minuten-resor
billiga resor
Första pizzan bakades till en drottning i Neapel
Av Emelie Karlsson den 23 oktober 2009 kl. 12:02
Pizzan kom till Sverige år 1970
Foto: pressbild Pizzan kom till Sverige år 1970
Jnytt.se fortätter att räkna ner inför den stora pizzatävlingen om traktens populäraste pizzeria. Fram till den sista oktober kan ni nominera er favoritpizzeria. Därefter blir det omröstning innan vinnaren koras. Här kommer nu en liten historielektion.

Pizzan är från början en italiensk maträtt som består av en tunn brödskiva med tomatsås, smält ost och oftast några ytterligare ingredienser.

Den italienska ursprungsvarianten är starkt förknippad med staden Nepal efter att en italiensk kock år 1889 skapade pizzan Margherita för att hedra Italiens dåvarande drottning i just Neapel. Italienarna ser inte på pizzan som en hel måltid utan som ett mellanmål. Italienska immigranter spred sedan pizzan över hela världen. Den först amerikanska pizzerian öppnade i New York år 1905 och år 1943 uppfanns pan pizzan i Chicago.

I Sverige slog pizzan igenom runt år 1970 men den första svenska pizzan serverades redan år 1947 till italienska arbetare i Västerås. År 1970 började en resturang på Östermalm i Stockholm servera denna italienska maträtt. De serverade även vitkålssallad till pizzan. Pizzasallad som den kallas i folkmun serveras bara i Sverige, Japan och vissa delar av Norge och Finland. Som all annan mat som kommer till Sverige så anpassades pizzan till svenskarna. I början ägdes de flesta pizzerior av italienare, men nu har pizzeriorna utvecklats mer eftersom de nya ägarna inte dras för att lägga oxfilé, kebabkött eller curry på pizzan.

Hur äter man då en pizza? Med kniv och gaffel enligt européerna, med händerna enligt amerikanerna, klippt med en sax enligt proffsen och från mitten och utåt enligt folk som inte gillar kanterna.



Annons
Annons
Annons