Skriv ut Tipsa en vän Publicerat 12 maj 09 kl. 07:10
Foto: Arkivbild
"Uppenbara misstankar om osund verksamhet"
ABF har nu tagit sig tid att granska medlemsföreningen Bokcafét då det kommit till förbundets kännedom att de har kopplingar till AFA. ABF:s ordförande Christer Rube uppger i ett skriftligt brev till media att det tidigare inte funnits anledning att misstänka att något inte stod rätt till.


"Kulturföreningen Bokcafét i Jönköping ansökte om medlemskap i ABF i september 2007. Dåvarande styrelsen för ABF Norra Småland beviljade detta medlemskap på grundval av de stadgar som skickades med för Kulturföreningen Bokcaféts räkning. Det fanns ingenting i de medskickade handlingarna som antydde att något inte stod rätt till" skriver Christer Rube.

Rube poängterar även att ABF Jönköping har cirka 150 medlemsorganisationer och att "Det säger sig självt att det är svårt att hålla fullständig kontroll på vad och vilken verksamhet som var och en av dessa organisationer bedriver" och vidare skriver han att "Vi finner det märkligt att man från Kulturföreningen Bokcafét utnyttjar sitt medlemskap så långt att man drar på sig uppenbara misstankar om osund verksamhet".

Som Jnytt.se tidigare skrivit kommer man att diskutera uteslutning av föreningen under kommande styrelsemöte.

Translate this page
تترجم هذه الصفحة
ترجمه این صفحه
Traducir esta página
Käännä tämä sivu
Bu sayfayı çevir
Fler nyheter