Skriv ut Tipsa en vän Publicerat 16 sep 09 kl. 11:07
Foto: Marianne Lundvall/temabild
Vårdanställda säger nej till vaccinering
Vaccineringen presenteras som en självklarhet. Men på Vårdförbundets webbsajt röstar bara hälften av de röstande att de kommer att vaccinera sig.

Är det en självklarhet att vaccinera sig mot den så kallade svininfluensan? Svaret är nej. I alla fall om man tittar på Vårdförbundets sajt där det just nu pågår en omröstning. På frågan "Ska du vaccinera dig?" svarar omkring 50 procent att de inte ska göra det.

Personalen inte rädd
Thomas Johansson (bilden) är ordförande för Vårdförbundet i Jönköping. Han har sett hur fördelningen i röstningen är på deras webb.
- Jag vet inte om detta är unikt för sjukvården, säger Thomas som däremot menar att man inte kan tvinga personal att vara positiva till att vaccinera sig. Men han tycker att de på något sätt måste följa rekommendationerna om att ta emot vaccinet.

Thomas Johansson
Han tror att personalen i vården inte är oroliga för sig själva och att de har åsikten om att de inte vill vaccinera sig eftersom tidigare pandemier som det varnats för inte visat sig vara så farliga som man befarat.
Kommer du vaccinera dig?
- Jag kommer vaccinera mig, säger Thomas som tänker på familjen och andra han träffar. Hade det bara gällt hans egen hälsa hade han tvekat.

Uppmanar till vaccination
Harriet Lindén, informationsdirektör vid Landstinget i Jönköpings län tycker att attityden till vaccinering är positiv.
- Jag tycker inte att man hört så mycket de tongångarna, säger hon.
Per-Erik Åbom, smittskyddsläkare, tycker det är viktigt att personalen vaccinerar sig.
- Därför kommer vi att tala varmt för att sjukvårdspersonalen ska vaccinera sig, säger han till Jnytt.se

Annons
Ska du vaccinera dig?
Kommentarer Kommentarer (42)

Av: Fredrik
Kl. 23:52    9 okt
Jag tror inte det handlar om att Socialstyrelsen inte orkar beställa kvicksilverfritt vaccin utan att det är kostnaderna som styr inköpet av vaccinet. Tänk på att det är gratis att vaccinera sig i Jönköpings Landsting som jag tycker är fantastiskt. Nu kan alla vaccinera sig dom som vill utan att tänka på att det kostar.

Av: Stuff
Kl. 16:22    9 okt
Det finns kvicksilverfria vaccin tillgängliga i både USA, Japan och Australien men Sverige har inte orkat beställa hem dem.

Av: Chupakabra
Kl. 14:47    9 okt
hur får Stuff ihop det med att sjukvårspersonalen agerar hänsynslöst som inte vaccinerar sig?
Ironi in desguise?

Av: Stuff
Kl. 12:21    9 okt
Jo jag menar att man har alltså tagit bort avsnittet där det talas om samtidiga utbrott med ett mycket stort antal svårt sjuka och döda.
Definitionen från 2009 skulle alltså kunna passa in på säsongsinfluensa.
Så jag förstår inte längre vad som är skillnaden.

Av: Chupakabra
Kl. 11:50    9 okt
Hur menar Stuff?

Av: Stuff
Kl. 08:47    28 sep
Sjukt hänsynslöst av dem inom sjukvården som inte vaccinerar sig. Totalt egoistiskt.

Av: Rolf Forslund
Kl. 20:39    25 sep
Sverige är ett U-land när det gäller att förstå farorna med kvicksilver.

Intressanta saker att tänka på:

1) I Australien som är bland de värst drabbade av svininfluensan tänker man inte ge barn under 10 år vaccin med kvicksilver. De har beställt en sort som inte innehåller kvicksilver till barn.
Vad tänker Sverige göra: Uppmanar alla föräldrar att vaccinera sina barn över 3 år med vaccin som innehåller kvicksilver.
http://www.health.wa.gov.au/swine_flu/home/
http://www.public.health.wa.gov.au/cproot/2487/2/Training%20PowerpointPanvax.pdf

2) Japan som har bättre kunskap om farorna med kvicksilver (MINAMATA katastroferna) tänker inte ge gravida kvinnor vaccin med kvicksilver (eng. mercury):
http://bigpondnews.com/articles/World/2009/09/21/Japanese_women_to_get_mercury-free_shot_374684.html

Vad tänker Sverige göra: Uppmanar alla gravida att vaccinera sig med vaccin som innehåller kvicksilver.

3) 65% av alla sjuksköterskor i Frankrike tänker inte heller vaccinera sig pga hur slarvigt och snabbt vaccinet producerats och hur okända de framtida biverkningarna kommer att vara. Denna studie gjordes på 4107 sjuksköterskor nu i September. Till skillnad från Anna-Karin Sveklund stödjer generalsekreteraren för det franska vårdförbundet sina sjuksköterskor när de på ett sunt sätt ifrågasätter myndigheternas sjuka beslut.
http://www.syndicat-infirmier.com/Vaccin-H1N1-Resultats-de-la.html

Vad gör Svenska Vårdförbundet: Befaller alla sina sjuksköterskor att vaccinera sig.

Det finns kvicksilverfria vaccin tillgängliga i både USA, Japan och Australien men Sverige har inte orkat beställa hem dem.

Jag blir miljöpartist till nästa val då de är enda politiska partiet som ifrågasätter varför man inte beställer hem kvicksilverfria vaccin också:
http://www.mynewsdesk.com/se/pressroom/mp_stockholmsregionen/pressrelease/view/koep-in-influensavaccin-utan-kvicksilver-314253

Av: D
Kl. 11:33    25 sep
Vaccinationshysterin handlar inte om att rädda liv. Det är en av de största missuppfattningarna just nu. Den handlar om att staten och företagen vill kunna fortsätta tjäna pengar som vanligt. Deras motivering är att 30-40 personer som får men för livet eller dör pga vaccinet är bättre än tusentals sjuka i någon vecka".

Av: 0900
Kl. 09:01    25 sep
@Joffen Belisch: är du smittskyddsläkare???

Av: Joffen Belisch
Kl. 23:30    24 sep
Ja vad är det som säger att den "nya" vaccinet faboulera och inte gör den verkan den gjord för, nämnligen ta "död" på Svinifluensan.
Om vaccinet mot förmodan inte fungera kommer ett antal personer med kroniska sjukdomar antagligen bli sjuka om oturen är framme,
Vi får verkligen hoppas att vaccinet kommer i tid och kommer att hjälpa personer som vill ha den.

Av: 1136
Kl. 11:39    24 sep
Det finns tydligen ingen dokumentation om att det nya vaccinet ska ha effekt på Svininfluensan heller.
Att du anser det vara "dålig inställning" att ifrågasätta och debattera rör mig väldigt lite.
Det har alltid varit de naiva ja-sägarna som lagt grunden för div idiotier genom historien - såna som aldrig ifrågasatte något. Grattis.

Av: Kronisk sjuk
Kl. 13:43    23 sep
1220-Berra Perra samma person, åsikter får vi alla ha. Det finns ingen dokumentation om att det nya vaccinet inte ska ha effekt på Svininfluensan.
Jag tycker det är så pass dåligt att det finns folk som har en sådan inställning som du... vara motsvals kärring för att det är kul att väcka debatt till ingen nytta.

Av: 1220
Kl. 12:21    23 sep
Men snälla Britt K, det är väl inget som hindrar dig att vaccinera dig - kör på bara.
Men andra som inte delar din övertygelse ska väl kunna tacka nej precis lika fritt som du tackar ja?
Att du inte bryr dig om hans inställning betyder inte att han är ensam om den.

Av: Britt K.
Kl. 09:49    23 sep
Berra Perra. Försök inte att påverka med din negativa inställning till att vaccinera sig mot Svininfluensan. Det finns personer som vaccinera sig för att de har någon form av kroniska sjukdomar och känner sig trygga i att vaccinera sig. Så sluta att vara så negativ till vaccineringen för jag tror att ingen bryr sig om din inställning.

Av: Berra Perra
Kl. 15:36    17 sep
Yet: Och? varför tar du åt dig? Lite bitter?... Länkarna och informationen var inte bara riktade till dig. Finns väl flera andra som kanske är tveksamma men som också läser kommentarerna och vill veta varför man inte bör vaccinera sig.
Jag vet att du har legat under en sten, du behöver inte förklara dig :D.
Många kanske inte köper eller har svårt för information från "alternativa källor", därför länkade jag till en mainstream-kanal och google. Självklart så stämmer ju inte allt som finns på google men letar man ordentligt så hittar man källor och forskningar.
Om tror du att mainstream-media o TV:n ska ge dig sanningen så är du helt ute och cyklar.

Av: Il papa
Kl. 12:05    17 sep
@Kvicksilver: har du något vetenskapligt belägg för detta vansinniga påstående?
Nojor och paranoida männikor! ja ja

Av: Kvicksilver
Kl. 10:57    17 sep
Din kropp utsöndrar mer kvicksilver dagligen än vad den där jävla sprutan innehåller.
Trött på medias skrämselpropaganda och folks nojor.
Svenskar är de mest paranoida människor.

Av: Il papa
Kl. 10:21    17 sep
@Företagare: anser du också då att arbetsgivaren är ansvarig om vaccinets kvicksilver ställer till något hos anställd som tar sprutan?
Det måste väl ändå vara en rimlig slutsats?

Av: Företagare
Kl. 22:03    16 sep
Ingen är tvungen att ta den, men bör göra det för att inte sprida skiten vidare.
Tar man den inte så ser jag inte att någon arbetsgivare är skyldig att betala sjuklön om man insjuknar i svininfluensan.

Av: CCC
Kl. 21:48    16 sep
Dessa två i denna artikel är köpta.

Av: Malla
Kl. 21:32    16 sep
Inte en chans att jag kommer stoppa något i kroppen som inte är testat ordentligt. Det är sjukt hur uppförstorat detta har blivit. Man skrämmer ju upp folk i onödan. Vanlig influensa är farligare än svininfluensan (som den för övrigt felaktigt kallas)

Av: Yet
Kl. 20:38    16 sep
MEN FÖR HELVETE! GE FAN I ATT VACCINERA ER DÅ NI SOM ÄR SÅ KRITISKA? DET LÅTER SOM NÅN HAR TVINGAT ER TILL ATT TA SPRUTAN? STANNA HEMMA ÄR MITT RÅD! Och du Berra Perra.....härligt att din inställning verkar vara att allt på Aktuellt och google är sant. Vilken sten har du legat under?

Av: Optimisten
Kl. 20:19    16 sep
Att inte ta någon spruta är inte bra..Att ta två sprutor är braaare...
Heja, heja på de som producerar sprutor......

Av: Berra Perra
Kl. 19:31    16 sep
Peter von Sholl: Du verkar vara en väldigt lättskrämd person som samtidigt köper allt som media "kablar" ut. Släng dina morgontidningar, stäng av tv:n och blicka ut mot verkligheten istället. Det finns massor med information på nätet, a la google.

Det finns alltid en risk med vaccinering överlag.
Att vaccin är enbart av godo är alla väl ense är fel? "Fel" sker, och någon blir lidande.
Dock är det smärtsamt tyst om dessa fall, en tystnad som även gör att nya eller gamla fall får svårare att komma till tals...

Vaccinet innehåller tiomersal med kvicksilver i och ett annat farligt ämne Squalene, som anklagas orsakat Gulf war syndrome.


Varför ändrade WHO definitionen för pandemi?

http://www.infowars.com/scientist-tells-swedish-tv-who-pandemic-criteria-lowered-to-benefit-big-pharma/

För er som inte orkar kolla klippet

I ett vaccinkritiskt inslag i SVT’s Aktuellt (!) kommer Tom Jefferson från Cochrane- institutet med intressanta kommentarer (jag vet inte när det sändes). Det jag framför allt tänker på är det om att WHO i maj i år ändrade i sin definition av vad som ska räknas som pandemi. Detta tycker jag är ett av de starkaste indicierna på att man har något särskilt i kikaren.


Han säger att: Jag förstår inte längre vad en pandemi är. Och anledningen är följande,
2003 definierade WHO en ”influensapandemi” på följande sätt:
”En influensapandemi uppstår när ett nytt influensavirus dyker upp
som människor saknar immunitet mot. Vilket resulterar i flera samtidiga epidemier över världen med ett stort antal döda och sjuka.”
I maj 2009 ändrades definitionen på följande sätt:
”En influensapandemi kan uppstå när ett nytt influensavirus dyker upp som
människor saknar immunitet mot.”

Man har alltså tagit bort avsnittet där det talas om samtidiga utbrott med ett mycket stort antal svårt sjuka och döda.
Definitionen från 2009 skulle alltså kunna passa in på säsongsinfluensa.
Så jag förstår inte längre vad som är skillnaden.

Han säger också:

När det gäller så kallade pandemivaccin vet vi aldrig om de kommer att fungera.
För det finns ju vanligtvis inget virus att testa vaccinet mot.
Pandemivaccin och andra vaccin registreras innan viruset dykt upp.
Därför är det ett lotteri om dessa vaccin fungerar. De hundratals studier som vi har
granskat visar att dessa vaccin inte är särskilt effektiva. De fungerar bäst på friska vuxna som ju redan har bra immunförsvar och som inte rekommenderas att ta dem.


Först var det ju händelsen i februari som tystades ner av mainstream-media när Baxter hade skickat ut 72 kg av vad man trodde var vanligt influensavaccin till 16 olika laboratorier i Europa och en anställd på ett lab i Tjeckien testade det på illrar och dessa dog, vilket dom inte ska göra av ett sådant vaccin. Det visade sig att det fanns levande fågelinfluensavirus i dessa 72 kg vaccin. Först försökte man tysta det genom att åberopa affärssekretess och sen skyllde man från Baxters sida på att det skett av misstag. Men Jane Burgermeister menar att sådant kan inte ske av misstag med de rigorösa säkerhetsrutin man har när man hanterar dessa dödliga preparat. Man kan tycka att det ser ut som att man försökte sätta igång ett influensautbrott, men misslyckats.

http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=newsarchive&sid=aTo3LbhcA75I


Sen kom då ”svininfluensa”-utbrottet (men djurmedicinare menar att detta virus aldrig iakttagits på djur så man fick sluta kalla det så) ett par månader senare i Mexiko i april, på ett ställe en mil från där Baxter har en anläggning!


Vågar du lita på ett vaccin från ett företag som tidigare påkommits med att tillverka ett nedsmittat dödligt vaccin? Och som ostraffat kom undan med det? Då kanske du skulle vaccinera dig.

Av: Jessica
Kl. 19:03    16 sep
Jag ska iallafall vaccinera mig och se till att dom i min omgivning gör det. Jag har en son på 14 månader som jag vill kunna skydda genom att veta att det inte är jag som smittat honom eller min familj! och jag hoppas att det finns andra som tänker som jag! Barn under 18 år har ju inget val det finns ju inget vaccin för dom och det är ju yngre som drabbas värst.... Så gör en stor insats och tänk på alla sjuka människor och små barn!!!

Av: Tveksam
Kl. 18:54    16 sep
jag säger bara läs o begrunda innan ni tar kvicksilver-sprutan
http://whatsupinhealth.blogspot.com/

Av: Peter von Sholl
Kl. 17:52    16 sep
BENGT: Jag tycker absolut att du inte ska ta något vaccin för Svininfluensan för du verkar vara den typen som inte influensa "biter" på. Dessutom stämmer inte den statistik som du nämner i ditt debattinlägg, kolla bättre på siffror till nästa gång du ska debattera.

Av: Bengt
Kl. 16:51    16 sep
Hur många länder massvacinerar? ca 5-10 st
Beräknat döda i "svininfluensa" 35st, hur många i vanlig influensa? ca 200st
Påstås att ca 20% blir drabbade, och hela samhället skulle falera, hur många är borta på sommaren på semester? 33-50% ändå klarar sig samhället.
Många, vissa uppgifter på över 50% (enligt forskare) drabbas bara som en vanlig förkylning.

Av dom som rapporterats som döda i "svininfluensa" har jag inte hört en enda som inte haft någon annan sjukdom, ex lugniflamation, canser mm. Fågelinfluensan påstås av forskare var ca 10 gånger så farlig och dödlig som svininfluensan, så det är nästan konstigt att vi lever nu, om "svininfluensan" skulle vara så fuktansvärt farlig.

Av: Tommy
Kl. 12:08    16 sep
Någon tillverkar vaccinet och tjänar stora pengar på denna hysteri. Årets bästa business. Man kan bara gratulera dom. Intressant att se hur medias rubriker och rapportering lätt styr en stor del av befolkningen åt ett visst håll. Att 50% av de kunniga och utbildade i ämnet, enligt artikeln, ändå säger nej till vaccinering talar sitt tydliga språk. Dom som dog - har vi hela storyn? Vilka problem hade dom i övrigt?

Av: Ulf-Arne
Kl. 11:58    16 sep
Jag tycker att de borde vara tvångsvaccinering, vägrar man blir man hämtat av polis! Måste vara lite ordning i samhället!

Av: Sjuk just nu...
Kl. 10:22    16 sep
Många har svininfluensa redan nu utan att veta om det. Tar man kontakt med vårdcentralen för att man vill ha en utredning om man har det eller ej, så säger dom att det gör dom inte, bara i extremfall. Alltså går jag här och hostar och smittar ner folk utan att veta. Mörkertalet är stort och det är bara de riktigt sjuka som behöver läkarvård som kommer att räknas till antalet smittade.

Av: Bacon
Kl. 08:59    16 sep
Vaccinet håller bara 6-9 månader, vaccinerar man sig finns det stor risk att man åker på den andra vågen som dom tror kommer till vår.. Dom säger dessutom att detta är ett nytt virus, det är därför så måna blir sjuka, är det inte då bättre att ta skiten så man slipper bli så sjuk om det kommer nya influensor som är släkt med detta viruset?

Av: Sabbe
Kl. 21:20    15 sep
Peter von Sholl: Lite fler än 2000 har dött. ca 20 000 dör varje år av ormbett. Är det inte ormar vi ska vara rädda för? Hur många dör i flygolyckor varje år? VIlket är farligast? Flyga, ormar eller baconsjukan?

Av: dAsT
Kl. 19:42    15 sep
Vad jag har förstått det som är det inte för vår egen skull vi som är friska ska vaccineras utan för de som har en sämre möjlighet till att klara av ett insjuknande.

Av: Yet
Kl. 19:39    15 sep
Men herregud! Innan folk börja gapa om att influensan inte är farlig och säger att "jag tänker minsann inte ta nån spruta..".....!!! För det första, nej influensan är i regel inte farligare än nån annan influensa men det är inte därför vi bör vaccinera oss. Det är för att så många kan insjukna samtidigt och att vi då får svårt att klara av vanliga situationer i vardagen. Tex vård, äldreomsorg, skolor osv. För det andra.... DET ÄR FRIVILLIGT!!!! Jag upphör aldrig att förvånas över folks klaganden. Hade vi nu INTE fått vaccin så hade det blivit ett jävla liv för det! Jisses!!!!!

Av: Till Malin
Kl. 19:26    15 sep
Och de på "Ryhov Lab" är specialister och vet väldigt mycket om just svininfluensan eller hur? Läs tidningar, läs och lyssna på vad specialisterna säger istället för de du kallar dina vänner.

Rädd bör man absolut inte vara. Men anser Sverige och övriga världen att man ska vaccinera sig finns det anledning till att göra det. Inte fan vill regeringen lägga miljoner på detta då det finns annat man kan lägga pengarna på om detta skulle vara onödigt.

Av: Peter von Sholl
Kl. 19:02    15 sep
Självklart ska alla som har möjlighet att vaccinera sig så snart som är möjligt.
Någon påstår här på debattsidan att Svininfluensan är uppblåst av media, löjligt påstående. Varför är det då så många som har dött av just denna influensa i världen?

Av: Pontus
Kl. 18:09    15 sep
Nu handlar ju inte hysterin kring svininfluensan om att den skulle vara extra dödlig vilket många mindre belästa - däribland Malin och Kurt-Gunnar nedan - verkar ha förstått. Det ovanliga med årets influensa är i stället att smittspridningen är oerhört mycket större och riskerar att slå ut viktiga samhällsfunktioner.

Säg att 20% av befolkningen i tätorterna skulle drabbas, detta är ingen omöjlighet enligt prognoserna. Hur pass bra tror ni att polis och sjukvård fungerar då? För att inte tala om de tillfälliga neddragningar industrin kommer tvingas till, vilket kommer påverka oss alla.

Vaccinationerna handlar om samhället, inte individerna. Jag kommer ta min spruta för att inte riskera vidare smittspridning. Jag uppmanar alla andra att göra detsamma!

Av: Morgan
Kl. 17:52    15 sep
Malin.... om du inte visste de så är de gratis för alla!

Av: Kurt-Gunnar
Kl. 17:47    15 sep
Svininfluensan är ett barn av media. Självklart ska gemene man inte ta någon onödig spruta. Gå inte på skiten!

Av: Malin
Kl. 17:31    15 sep
Jag kommer att vaccinera mig enbart för att min arbetsgivare betaler det! Annars hade jag inte gjort det! Svininfluensad har blivit så förstorad då den egentligen inte är värre än en vanlig influensa! Jag känner folk som jobbar på Ryhov på lab där och dom säger med att det är för uppblåst! Folk dör i vanlig influensa varje år. Och att kalla den svininfluensan är fel det med då ALLA influensor kommer från svin eller fågel. Så varför inte kalla ALLA influensor för svin-eller fågelinfluensan då! Jag är inte rädd iaf.
Jag hade dock vaccinerat mig om jag hade varit äldre eller haft kasst immunförsvar mm. Många faktorer som spelar in med.. Ingen frisk stryker med i en influensa.


Av: Empa
Kl. 17:31    15 sep
ja kmr int vaccinera mig för ja tål int ääägg.
Translate this page
تترجم هذه الصفحة
ترجمه این صفحه
Traducir esta página
Käännä tämä sivu
Bu sayfayı çevir
Fler nyheter