Skriv ut Tipsa en vän Publicerat 25 jan 10 kl. 10:53
Lena Lindström från Djurrättsalliansen pratade om djurrättsaktivism
Lena Lindström från Djurrättsalliansen pratade om djurrättsaktivismFoto: Sara Bok
Med fokus på miljö och djurrätt
Lokalavdelningarna för Grön Ungdom och Ung vänster anordnade tillsammans under fredagkvällen en tillställning med fokus på djurrätt och miljö. I gemenskapens anda samlades ett sextiotal ungdomar för att ta del av vad kvällen hade att bjuda på.

Glöggmingel varvades med fotoutställning, filmvisning och föreläsningar. På fotografierna kunde man skåda olika situationer där djur far illa, vilket även filmen "Ett liv som gris" visade på.

Det var en välbesökt tillställning på kulturhuset på fredagskvällen.Det var en välbesökt tillställning på kulturhuset på fredagskvällen.

Lena Lindström från Djurrättsalliansen pratade om djurrättsaktivism och grisindustrin, som i dagens läge är ohållbar.
- Det är få som är medvetna om grisarnas egentliga situation, och eftersom det är billig vardagsmat serveras det nästan dagligen i hushållen runt om i landet. Av 100 besökta gårdar med grisar är nu 94 av dem polisanmälda, något som tydligt talar sitt klara språk.
Lena uppmanar alla att bojkotta produkter bestående av grisar, och istället övergå till vegomat, vilket i längden skulle lösa problemet.

Per Anders JandeFörespråkade köttfritt
Även Per-Anders Jande från Svensk mat- och miljöinfomation förespråkar vegetarisk mat.
- Det är antingen en minskning av köttintaget eller inget kött alls som gäller. Det finns inga andra utvägar än en radikal minskning inom köttindustrin. Att äta som vi gör i dagens läge är sannerligen inte hållbart. Vi slösar alldeles för mycket på de resurser som finns tillgängliga genom en fördubblad produktion. Den näring som produduceras kan minska till hälften i omfång och ändå föda hela jordens befolkning. Dessutom slaktas omkring 30.000 kor varje år helt i onödan då de sedan inte blir uppätna. Lösningen på dessa och många andra problem är som sagt ett köttfritt liv.

Roger Pettersson, verksamhetschef för Djurens rätt, talade också han om djurens situation. Genom lobbyism försöker organisationen att nå ut till allmänheten med det budskap som de sitter inne med.
- Det är den politiska marknaden som i slutändan är styrande, och vill man att saker och ting ska ske är det positivt med en bred kontaktyta med politikerna. Djur har som välbekant ingen egen röst, därför för vi deras talan så att kärnan i djurrätten, jämställdhet, kan nås.

Lovisa och AnnaLovisa Lindblom och Anna Ackzell som har varit med och arrangerat denna temakväll anser att resultatet blev ungefär som väntat, väldigt lyckat. Enhälligt uttrycker de sin glädje över att det kom så mycket folk, då en god uppslutning aldrig är en garanti.

Ida Maselli (höger)
-Jag är väldigt intresserad av djurfrågor, vilket resulterade i att jag begav mig hit. Det är ett väldigt bra iniativ eftersom allmänheten då kan få idainformation om viktiga djurfrågor.

Ludvig Eriksson (nedan)
- Jag kom hit på grund av mitt intresse för djurrätt och enligt mig är kvällen väldigt bra.

ludvig

Annons
Annons