| Skriv ut Tipsa en vän | Publicerat 02 feb 10 kl. 13:56 |
Under den borgerliga regeringsperioden har socialbidragen blivit fler, utanförskapet har ökat och antalet arbetslösa har blivit över 100 000 fler. Varje dag under det senaste året har långtidsarbetslösheten ökat med 140 personer.
I partiledardebatten i söndags hävdade statsminister Fredrik Reinfeldt att jobben har blivit 100 000 fler under hans regeringsperiod. Detta är fel. Nu har regeringen tvingats backa från dessa felaktiga påståenden och erkänna att siffran inte stämmer. Statsministern skyller sitt felaktiga påstående på finansdepartementets tjänstemän. Mitt i en finanskris borde även statsministern dubbelkollat om en så hög siffra som 100 000 verkligen stämde.
Det är beklagligt att statsministern har bristande kunskaper om utvecklingen på den svenska arbetsmarknaden, men hans brist är sannolikt en av flera förklaringar till varför regeringen inte har någon politik för jobb.
Statsministern borde istället för att trixa med siffror börja ägna sig åt att utveckla en politik för jobb. Det är tydligt att sänkt skatt på lånade pengar inte fungerar. Det enda som ökar med regeringens politik är arbetslösheten.
Margareta Persson
Riksdagsledamot (S)
Jönköping


ترجمه این صفحه
Traducir esta página
Käännä tämä sivu
Bu sayfayı çevir



















