Handelsbanken på Storgatan i Sävsjö utsattes på fredagsförmiddagen för ett rån. Bankanställda slog larm till polisen klockan 10.27. Enligt de första uppgifterna rör det sig om en ensam omaskerad gärningsman som ska ha hotat personalen med ett vapenliknande föremål. Om mannen fått med sig något byte är än så länge inte känt.
Flera blev vittnen
Flera personer ska ha blivit vittnen till rånet och enligt uppgifter till polisen ska mannen försvunnit på cykel i riktning mot torget.
Vid 18-tiden greps en man i 40-årsåldern, misstänkt för rånet, efter en husrannsakan. Gripandet ska ha varit odramatiskt.
"Vi har ett fördelaktigt utredningsläge"
Man har goda förhoppningar på att lösa rånfallet, säger polisinformatören Stefan Carlsson.
- De första 24 timmarna är väldigt viktiga, nästan alltid avgörande hur vi går vidare. Men vi har mycket folk igång och ett fördelaktigt utredningsläge eftersom vi säkrat en del spår, säger Stefan Carlsson.

ترجمه این صفحه
Traducir esta página
Käännä tämä sivu
Bu sayfayı çevir

- Köp ny cykel hos Cykel & Skidstället
Vill du ha kvalitet och service är vi butiken för dig. Besök vår butik i Uppsala eller läs mer på vår hemsida!


Tipsa en vän




Skriv ut


















