Skriv ut Tipsa en vän Publicerat 04 jul 10 kl. 18:22
Pontus Bjärkvik, Hovslätt, kom på femte plats i herrarnas spjuttävling.
Pontus Bjärkvik, Hovslätt, kom på femte plats i herrarnas spjuttävling.Foto: Olle Assarsson
Bottnarydskastet får beröm
Bottnarydskastet är en uppskattad friidrottstävling. Närmare 110 deltagare fanns i helgen på plats i Bottnaryd. Tävlingen sätter friidrottens kastare i centrum. Något de inte är bortskämda med.

- Vi brukar alltid få hålla till vid sidan om. Så det är kul med en tävling där vi kastare äntligen uppskattas, säger Nicklas Arrhenius, Sveriges just nu bäste diskuskastare och kulstötare.
- Sen är det så skön stämning här, det är alltid lika trevligt att komma till Bottnaryd, fortsätter han.
Nicklas får medhåll av estländaren Märts Israel, som är i Bottnaryd för första gången för att kasta diskus.
- Jag fick ett tips av min tränare att det här skulle vara ett bra ställe att tävla på. Jag gillar det. Det borde finnas fler sådana här tävlingar, säger han.

Släggkastarna får vid tävlingar oftast hålla till på grusplaner eller kastplaner långt från huvudarenan. Men under Bottnarydskastet är det annorlunda. Då är de i centrum.
Släggkastarna får vid tävlingar oftast hålla till på grusplaner eller kastplaner långt från huvudarenan. Men under Bottnarydskastet är det annorlunda. Då är de i centrum.

En personlig tävling
Arrangerande Bottnaryds IF kan suga åt sig av berömmet. Klubben jobbar hårt för sin tävling och har hittat ett eget framgångsrecept.
- Det här är något helt annat än de stora galorna. Tävlingen är lite mer personlig och folk kan vara sig själva. Här träffas kastarna, och alla hejar på alla, säger Greger Melin i Bottnaryds IF, som kan konstatera att antalet deltagare ökar för varje år.
- Den här gången har vi 25 procent fler deltagare än förra året, myser han.
Tävlingen avslutades på söndagseftermiddagen, men Svenska Friidrottsförbundet ser tävlingen som viktig. De svenska landslagskastarna kommer att finnas kvar i Bottnaryd fram till tisdag på ett gemensamt träningsläger.

Det kom inte särskilt mycket publik för att titta på tävlingen. Men de som var där var kunniga och visste att uppskatta bra resultat.
Det kom inte särskilt mycket publik för att titta på tävlingen. Men de som var där var kunniga och visste att uppskatta bra resultat.

Toppresultat uteblev
Söndagens tävling bjöd dock inte på några resultat i riktig toppklass. I herrarnas spjuttävling lämnade i sista stund flera toppkastare återbud. Segern gick i stället till Kim Ambo från Bålsta med resultatet 69.40. Hovslätts lovande 20-åring Pontus Bjärkvik kom på femte plats med ett kast på 64.50 meter. Det var han nöjd med.
- Skönt att äntligen få till ett bra kast. Nu siktar jag in mig på Junior-SM i augusti, säger han.
Damernas släggtävling såg på förhand ut att bli en riktigt intressant tävling, där flera deltagare hade personliga rekord upp mot 69 meter. Men de långa kasten uteblev. Vann gjorde något överraskande norskan Mona Holm med resultatet 66.10 meter. Cecilia Nilssson, Råby-Rekarne, blev bästa svenska med en tredje plats och resultatet 65.34. Tidigare hovslättskastaren Emma Johannesson, Ullevi, kom på femte plats efter ett kast på 60.99 meter.

Annons
Annons
Annons
Translate this page
تترجم هذه الصفحة
ترجمه این صفحه
Traducir esta página
Käännä tämä sivu
Bu sayfayı çevir
Fler nyheter