Annons

Annons

Annons

Ingen TV-final för Nyarpsskolan i Vi i 5:an

Under torsdagskvällen avgjordes det vilka skolor som ska vara med i den TV-sända finalen av vi i 5:an. Tyvärr blev det ingen final för det lokala bidraget Nyarpsskolan i Bankeryd.

Annons

Nyarpsskolan kan titulera sig bäst i Jönköpings län men de blir inte bäst i Sverige, för vid den sista uttagningstävlingen under torsdagen hamnade Nyarpsskolan på delad femteplats

Annons

Det innebar att det inte blir någon TV-sändning då enbart de fyra klasser som placerade sig bäst går vidare till tv-finalen som kommer att sändas i Barnkanalen i SVT i mars. De fyra klasserna är från Västernorrland, Uppland, Stockholm och Blekinge.

Nyarpsskolan 5A slutade på en delad femteplats tillsammans med de övriga tävlande klasserna från hela Sverige.

Alva Ekelund och Jeremia Prosén från Nyarpsskolans klass 5A vann länsfinalen mot i tisdags, men på torsdagen var det sluttävlat i Vi i 5:an.

.

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan