På söndag är det åter dags för Cykelrallarn. Ett lopp som lär testa de tävlande mycket med tanke på värmen.

600 är anmälda, men Tomas Pettersson Hjelmkvist från tävlingsledningen för Cykelrallarn, hoppas på att mellan 700 och 800 deltagare ska komma till start.
Annons
– Det brukar alltid vara många som anmäler sig sent, säger han till Jnytt.
Annons
Starten äger rum i Bottnaryd mellan 11.00 och 12.00 och målgången är som vanligt vid Hallbystugan, någon gång efter 13.00.
Värmen som har dragit in över Jönköping kommer att testa cyklisterna rejält, men Tomas Pettersson Hjelmkvist lugnar de aktiva med att loppet mestadels äger rum inne i skogen.
– Det som är roligt med loppet är att det är en stor mix av elit och bredd som deltar, säger Pettersson Hjelmkvist inför det som blir den sjunde upplagan av Cykelrallarn.