Annons

Annons

Annons

Simning

Oron inför sommaren: Befarar att fler barn kommer drunkna i sommar • ”Lägg bort telefonerna och bada tillsammans”

Pandemin kan leda till fler döda i drunkningsolyckor i Sverige. Nu varnar Svenska livräddningssällskapet för att minskad simundervisning och ökade aktiviteter vid vatten kan få svåra konsekvenser.

– Vi hoppas många barn får möjligheten att gå i sommarsimskolor och uppmanar till att lägga bort telefonen och ha uppsikt över varandra, säger Jill af Edholm på SLS.

Pandemin kan få en effekt på antalet drunkningar i sommar, befarar Svenska livräddningssällskapet. Till höger: Jill af Edholm, områdesansvarig för simkunnighet på SLS. Foto: Privat

Bild: Hannah Lundqvist

Annons

Pandemin har påverkat hela världen på otaliga sätt. En av de mer allvarliga bieffekterna som organisationen Svenska livräddningssällskapet (SLS) nu varnar för är att fler kan komma att drunkna i bakvattnet av restriktionerna.

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan