Över 170 förare som kom till start, bland dem fanns tio kompletta ekipage och två kartläsare från Skillingaryds MK.
Totalsegrade gjorde Nässjös egen Johan Axelsson i en BMW som tog sin femte inteckning i den ständigt vandrande Novemberskölden.
För Skillingaryds förare lyckades Joakim Blansch bäst placeringsmässigt, denna gång i par med Carl Eriksson. Han följde upp sin klasseger i Marknadsnatta föregående helg på bästa sätt med ytterligare en seger och en artonde plats totalt. I Marknadsnatta lotsades Joakim till segern av Nellie Karlsson. Hon vill inte vara sämre i Nässjö utan hjälpte sin förare Emil Friman, Vetlanda till segern i sin klass. För familjen Eriksson slutade dagen med ännu en klasseger då Stefan Stigemyr, med Carls pappa Jerry Eriksson som kartläsare, vann klass 4WD.
Annons
Annons
I C-klassen grupp E var Samuel och Elina Toftgård med i kampen om pallplatserna. De slutade till sist tvåa bara 0,7 sekunder före Simon Vernersson/Hans-Peter Picher.
Sista pallplatsen tog kartläsaren Agne Josefsson som för dagen lånade ut sin VW till rutinerade Thomas Thelin. Trots ovana vid framhjulsdrift blev de trea i klassen.