Annons

Annons

Annons

Pride i Jönköping 2022

Jönköpingsprofilen vill se att polisen JO-anmäls: ”Det är oerhört pinsamt”

”Jag skulle vilja gå så långt och säga att det är ett reellt hot mot demokratin i Sverige”, skriver Emil Qvarnström om helgens inställda prideparad i en insändare i Jönköpings-Posten.

Nu uppmanar han Qom ut att JO-anmäla polisen och kräva skadestånd.

— Rent krasst är det oerhört pinsamt. Jag har aldrig hört att någon prideparad blivit inställd, men här ska Jönköping så klart sticka ut, säger han.

Text

Jag skulle vilja gå så långt och säga att det är ett reellt hot mot demokratin i Sverige, skriver Emil Qvarnström om helgens inställda prideparad i en insändare i Jönköpings-Posten. FOTO: Robert Eriksson.

Annons

Helgens inställda prideparad rör upp känslor hos Jönköpingsprofilen Emil Qvarnström - tidigare hotellchef på Gyllene Uttern och numera VD på Tallnäs stiftsgård - som i en insändare till tidningen bland annat skriver:

0 kren månad

Läs vidare med Digital

Läs för 0 kr i en månad – därefter tills vidare 149 kr/månad. Ingen bindningstid. Säg upp när du vill.

Visa vad som ingår i Digital

Det här ingår i Digitalpaketet

  • Alla nyheter på jnytt.se
  • Nyhetsappen med pushnotiser
  • Nyhetsbrev med senaste nytt

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan