Annons

På torsdagen meddelade Hallby att klubben har gjort klart med Rebecca Hofsten. Det 20-åriga nyförvärvet är fostrad i Göteborgsklubben Önnered men kommer närmast från Aranäs i Kungsbacka.

– Vi i Hallby är väldigt glada över att kunna presentera Rebecca som en av våra spelare i truppen inför kommande säsong. Hon har redan spelat ett par säsonger i allsvenskan och vet vad som krävs på den nivån, säger damansvarig Irena Hanzek till klubbens webbplats.

Rebecca Hofsten själv förklarar varför det blir en flytt till Jönköping.

– Jag har fått ett väldigt bra intryck av Hallby och det känns som att klubben vill satsa på att få till något riktigt bra framöver och jag vill gärna vara med på den resan. Det känns inspirerande att få tillhöra Hallbys damtrupp och jag vill bidra med mina kunskaper men också få möjlighet att utvecklas i denna miljö, säger hon till samma sajt.

Annons