I år inträffar första december och första advent på samma dag, och som vanligt var det dags för julskyltning i stan! Var du i stan i dag? Kanske hittar du dig själv i vårt stora bildspel!
Istället för lasershow blir det i år fyrverkerier på Jönköpings kommuns traditionsenliga nyårsfirande i Rådhusparken – fastän i tystare format.
– Miljöpåverkan är så liten att den knappt går att mäta, säger Tord Sundqvist, kommunfullmäktiges ordförande.
Allt har blivit tuffare för 16-årige Erik Pellnor det senaste året, på ett positivt sätt. Efter NM-guldet i början av året riktar konståkningstalangen nu om fokuset mot SM.
– Det blir ganska mycket tuffare nu, framförallt eftersom många av killarna är äldre och nästan har utvecklats färdigt, säger Erik Pellnor om steget till juniorklassen.
Under tisdagen kom efterspelet till den misshandel som ägde rum i en butik i Jönköping i början av oktober. Tre män, 48, 32 och 29 år misstänktes för olaga tvång, två av dem åtalades för medhjälp till grov misshandel och en av männen för grov misshandel.
Han värvades till Assyriska IK redan för ett år sedan. Men först nu är Benjamin Omerovic skadefri – och därmed kan han göra comeback som spelare.
– Jag har blivit mentalt starkare, säger mittbacken.
Det råder brist på lärare och enligt Skolverkets prognos kommer det att behöva rekryteras 6 800 lärare i Jönköpings län de kommande 15 åren för att fylla behovet.