Daniel Strandsäter imponerade på Jönköpings Södras tränarstab redan under föregående säsong. Utöver att han tränade med a-laget kombinerade han spel i klubbens P19- och U21-lag med spel i division 3-klubben Tenhult. Nu står det klart att den 18-årige talangen belönas med ett a-lagskontrakt.

Kontraktet är skrivet på tre år och sträcker sig över säsongen 2022.

– Det är otroligt roligt att en kille från klubbens akademi tar klivet hela vägen upp i a-laget. Daniel spelade under förra året med vårt U21 samt i Tenhult. Under hösten fick han chansen att träna med a-laget och har gjort det bra sedan dess. Daniel är en fantastisk människa och fotbollsspelare, som förtjänar en plats i truppen. Det är nu hans resa börjar på allvar, säger sportchefen Kujtim Bala till klubbens hemsida.

Daniel Strandsäter, född 2001, har fått sin fotbollsfostran i Ekhagens IF och kom till J-Södra 2017.

Sedan tidigare står det klart att Adam Gemheden, Igor Popanicic och Alex Petrovic (klar för Assyriska IK) lämnar J-Södra inför den kommande säsongen. Samtliga hade lärlingskontrakt under 2019, men erbjuds inte något nytt kontrakt med klubben.