Annons
Vidare till jnytt.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Lämnar JIK för spel i allsvenskan

Fagerhult Habo i innebandyallsvenskan landar en för deras del fin värvning inför nästa säsong. Simon Hedin har skrivit på ett tvåårskontrakt.

Den unga forwarden har Månsarp som moderklubb, men har spelat i JIK de fyra senaste säsongerna och bland annat vunnit SM-guld på juniorsidan.

Nästa anhalt i karriären blir alltså Fagerhult Habo.

– En otroligt skön påskrift. 32 matcher i SSL med JIK säsongen som gick och att han nu väljer FHIB känns fantastiskt bra och tyder på att vi har ett attraktivt recept på gång, säger klubbens sportchef Andreas Linderum.

– En stark rightforward med bra blick för spelet, vad mer kan man begära? En perfekt pusselbit i vårt lagbygge, fortsätter sportchefen.