Annons
Vidare till jnytt.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Ponnytävling avslutade tävlingsåret

På söndagen anordnades en ponnytävling i hoppning på Jönköpings Fältrittklubb, JFK. Runt 180 starter genomfördes.

Tävlingen var klubbens sista tävling detta året. Klubbens egna ryttare lyckades ta hem elva placeringar. Klubben är inne i en positiv utveckling när många nya duktiga ponnyryttare växer fram.

Klubben fick också se sin meriterade Linnea Kristensen köra med sin ponny Lucky. Trefaldig SM-vinnare och EM-vinnare och mottagare av priset på Ryttargalan till årets kusk. Föreningen tycker att det är kul att hon kommer och visar upp sina kunskaper i en annan hästgren.

Tävlingsledare Veronica Nore summerar ett fantastisk tävlingsår på JFK. De laddar nu inför våren med många spännande tävlingar.